Vitamín C, infuze, doktor Melník

VITAMÍN C – Infuzní terapie pro podporu imunity

Vitamín C je pro naše tělo jeden z nejdůležitějších vitamínů. Je také silný antioxidant, který je velmi důležitý pro normální funkci našeho organismu s prokázanými pozitivními účinky na náš imunitní systém. Je potřebný k antioxidační ochraně organismu proti oxidačnímu stresu, k zajištění fungování imunitního a nervového systému, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k tvorbě kolagenu, který je důležitý pro pevnost tkání (cévy, chrupavky, kosti, kůže, vlasy ad.). Studie ukázaly, že výskyt onemocnění je spojen se sníženou hladinou vitaminu C, jež se často nijak neprojevuje, avšak vede k rozvoji oxidačního stresu, jehož nežádoucí nadbytek poškozuje imunitní, nervové, jaterní, střevní a další buňky.
Při jakékoliv zvýšené psychické či fyzické zátěži, stresu, při onemocněních nebo při akutních a chronických zánětlivých či nádorových onemocněních dochází ke značnému zvýšení spotřeby tohoto vitamínu. Nitrožilním podáním lze tuto spotřebu efektivně kompenzovat, protože vitamín C tak může dosáhnout mnohem vyšší, tedy potřebné úrovně v krvi, čehož podáním ústy nelze docílit.
Preventivní podávání vitamínu C infuzní cestou pak výrazně posiluje imunitní systém našeho těla. Jedná se o prevenci zdraví, která je bez bolesti i bez námahy.

Proč aplikovat infuzi místo podání ústy?

Vyšší než fyziologické koncentrace vitaminu C nelze dosáhnout při podání vitaminu C ústy či běžnou potravou díky omezeným transportním možnostem ve střevě. Takto lze docílit v krvi jen nízké koncentrace vitaminu C, která postačuje
k zajištění pouze běžných (fyziologických), nikoli však preventivních a léčivých účinků (protiinfekčních, protizánětlivých, protinádorových). Pro dosažení léčivých účinků vitaminu C je nutné vytvořit v krvi téměř 15 x vyšší koncentraci, což je možné dokázat pouze při jeho nitrožilním podání. Nitrožilně lze podat i nárazové vysoké, gramové dávky. Vitamínem C se nelze předávkovat. Jeho metabolity, tedy to, co tělo nespotřebuje, jsou vylučovány (převážně močí).

Pro koho je terapie vhodná?

Neboť vitamín C působí jako prevence a posilovač našeho imunitního systému, je vhodný pro všechny. Zejména pak pro každého, kdo má zvýšenou spotřebu vitaminu C, tedy pro ty, kdo trpí únavou či sníženou schopností koncentrace, silnou tvorbou vrásek, kdo má stres, psychickou zátěž či fyzickou námahu, psychické poruchy, opakované infekce (chřipky, angíny, rýmu, kašel, záněty plic atd.), alergie, metabolický syndrom (obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka), křečové žíly, křehkost cév, revmatické choroby charakterizované např. bolestmi kloubů, autoimunitní onemocnění (revmatoidní artritida, Crohnova choroba atd.) nebo nádorová onemocnění (v jakémkoli stádiu). Stejně tak je vhodný pro ty, kteří se delší dobu stravují nevyváženě, kouří, žijí ve stresu, také pro starší 65 let.

Co všechno dokáže?

V těle zastává mnoho funkcí, potřebujeme ho nejen při nachlazení, ale i pro jeho další účinky.

 • Posiluje imunitu
 • Pomáhá při hojení ran
 • Zmírňuje nachlazení
 • Urychluje léčbu
 • Ničí volné kyslíkové radikály
 • Slouží jako prevence některých onemocnění
 • Chrání tělo před kovy
 • Je důležitý při metabolismu aminokyselin
 • Zlepšuje odolnost proti infekcím
 • Je důležitý při vstřebávání železa
 • Pro zdravý vývoj kostí, chrupavek a zubů
 • Udržuje cévy pružné a pevné
 • Jedná se o prevenci paradontózy
 • Pomáhá při regeneraci organismu

Dávkování a cena

Terapie není hrazena z prostředků zdravotního pojištění a je vázána na lékařský předpis. Doporučené min. dávkování je 5 – 8 infuzních dávek v týdenních intervalech po dobu jednoho měsíce. Přesné dávkování určuje lékař po konzultaci s pacientem. Infuze podává erudovaná zdravotní sestra v dávce a frekvenci stanovené lékařem.

Akční cena jedné aplikace infuze vitaminu C o síle 7,5 g včetně spotřebního materiálu (infuzní roztok, set k infúzi, spotřební materiál, aplikace) – je 700 Kč (původní cena: 900 Kč).

Cena vstupní konzultace s lékařem včetně stanovení možnosti podání a léčebného plánu – 200 Kč.

Délka procedury: cca 60 min.

Další možnosti infuzní terapie:

Gluthation – je společně s dalšími látkami součástí antioxidačních přípravků. Řadí se k nejsilnějším antioxidantům. Je to látka, která se podílí na různých metabolických pochodech v organismu, má schopnost zneškodňovat volné radikály. Působí na činnost každé jednotlivé buňky všude tam, kde se volné radikály vyskytují, a to se týká nejen jater, ale i mozku, svalů, kůže apod.

Určité množství glutathionu získáváme potravou, je v některých druzích masa a zeleniny, ale v malých koncentracích. Mladé buňky těla ho mají dostatek, ale počínaje 30. rokem věku glutationu v buňkách ubývá. Od 50. let věku ho v těle dokonce bývá o 50-70 % méně než v buňkách mladých. To s sebou nese předčasné stárnutí organizmu, vzniku řadu nemocí a poškození orgánů.

Látka se významně uplatňuje při ochraně tkání před působením kyslíkových radikálů. Brání narušení genetické informace buňky, takže hraje důležitou roli i v prevenci zhoubných nádorů. Pokud si zajistíme dostatečnou hladinu glutathionu, významně tím podpoříme antioxidační ochranu každé buňky v těle a tím se účinně bráníme stárnutí celého organismu. Dá se říci, že glutathion podporuje dlouhověkost a celkovou vitalitu. Zajišťuje ochranu kůže, brání jejímu poškození a zmírňuje projevy stárnutí pokožky. Můžeme o něm uvažovat také jako o látce s kosmetickým efektem.

Glutathion má velmi široké využití. Lze ho doporučit při rekonvalescenci po operacích, po prodělané mozkové mrtvici a infarktu, po úrazech hlavy, u třesu a při problémech s rovnováhou, při regeneraci po požití alkoholu, při regeneraci sportovců společně s ostatními antioxidanty, jako pomocnou látku při jaterních onemocněních.

Citikolin – je biogenní látka, která pozitivně působí na strukturu a funkci mozkových buněk a tím přispívá ke zlepšení kognitivních funkcí – tj. paměť, myšlení, schopnosti koncentrace a orientace. Citicolin je jediné léčivo, které v řadě různých klinických testů mělo neuroproterapeutický přínos.

Zvýšený příjem citikolinu má svůj význam: u neurodegenerativních onemocnění, u Alzheimerově a jiných demencích, po cévních mozkových příhodách, při Parkinsonově nemoci, po úrazech hlavy, při stresu a zvýšené potřebě soustředění /náročné povolání/, u poruchy pozornosti

Analgetická infuze – je směs léků proti bolesti a na uvolnění svalstva. Pomáhá jak při akutních, tak i chronických bolestech pohybového aparátu.

 

Nabídka platí pro registrované i neregistrované pacienty.

 

Scroll to top